Association: Board Of Directors

ApHC Board Of Directors

September 19th Board Of Directors Meeting

 

Rule Change Proposal Form


ApHC Planning Summary Report:

ApHC Election Results:

ApHC Committee Reports:


Officers, Directors, & Committees: 

Policy Documents:


Board of Directors Motions:

 

Territory I


Lynette Thompson
Zone A - 2017*
P.O. Box 146
Garfield, WA 99130
Ph: 509-635-1114
E-Mail: wlthompson@garfield-wa.com

 


Lesli Glen
Zone B–2018*
3060 Farley Ln
Billings, MT 59101
Ph: (406) 690.4451
E-mail: lesli@rockymountaincompost.com


Tom Hodges - Vice President 2020*
38830 Highway 58
Dexter, OR 97431
Ph: 541.937.2609
E-Mail: LLHodges@live.com

Territory II


Leslie Foxvog
Zone A – 2017*
6163 Jarrow Ave.
Phelan, CA 92371
Ph: (760) 249-3533
E-mail: lpbdfoxfam@aol.com



Mary Ann Page
Zone B – 2018*
19426 N 15th Dr
Phoenix, AZ 85027
Ph: (623) 692-4579
E-mail: maryann.page12@gmail.com


Megan Disselkoen - 2020*
5734 Arrowhead Drive
Greeley, CO 80634
Ph: 970-324-6825
E-mail:megandisselkoen@gmail.com

Territory III


Jim Jirkovsky
Zone A - 2017*
2446 Cottonmill Avenue
Kearney, NE 68845
Ph:(308) 237-3390
Fax: (308) 233-5546
E-Mail:
jbarstraining@charter.net


Terie Clark
Zone B – 2018*
Terie Clark
N18225 Reed Road
Pembine, WI 54156
Ph: (906) 221-5874
Email: terie@riteroappaloosas.com

 


Ken Johnson - 2020*
133 Cottonwood Court
PO Box 69
Dahinda, IL 61428
Ph: 202.680.0486
E-Mail:KJJ1973@gmail.com

Territory IV


Dena Raggio - President
Zone A – 2017*
10415 Friendship Rd
Pilot Point, TX 76258
(940) 367-1585
Email: raggioapps@aol.com


Deborah Letham
Zone B–2018*
13420 N Frisco Rd
Yukon, OK 73099
Ph: (405) 373.1133
E-mail: lethampony@aol.com

 


Sean Schembri - 2020
PO Box 40
Myakka City, FL 34251
Ph :941.812.8924
E-Mail: info@charolotranch.com

 

Territory V


Lora Schuster

Zone A - 2017
2233 S Berrys Chapel Rd
Franklin, TN 37069
Phone:615.2894032
Email: appiness@mac.com




David Johnson
Zone B – 2018*
David L. Johnson
3934 Old Courthouse Rd
Sophia, NC 27150
Ph: (336) 302-2307
Email: Djsh1958@gmail.com


Paula Gatewood - 2020*
Gatewood Arena, Inc.
4470 Jonesville Rd
Dryridge, KY 41035
Ph: 859.250.0328
E-mail: gatewoodarena@yahoo.com

Territory VI


Todd Michael
Zone A - 2017*
29 Windstone Dr.
Findlay, Ohio 5840 – 7328
Ph: (419) 306-2259
E-mail: tmcowboy@aol.com



Raymond Burchett
Zone B -
2018*
6300 Parkway East
Harrisburg, PA 17112
Ph: (717) 541-5696
E-Mail: ray.burchett@verizon.net


Billy Ready - 2020*
635 Thrall Ave
Suffield, CT 06078
Ph: 860.573.5555
E-Mail: billyreadyaphc@aol.com

Territory VII


Wiebe Lise
Zone B -
2018*
Grouwweg 11
9365 Te Niebert, The Netherlands
Ph: 31 594 631 806
E-mail: lise0003@planet.nl

^ Back to Top ^


BOD Committees

Executive Committee
Dena Raggio
Tom Hodges
Lesli Foxvog
Mary Anny Page
Debby Letham
Lynette Thompson

Rules Committee
Debby Letham – Chair
Ray Burchett – Vice Chair
Megan Disselkoen
Billy Ready
Jim Jirkovsky
David Johnson
Lora Schuster

Judges Committee
Todd Michael – Chair
Ray Burchett – Vice Chair
Paula Gatewood
Mary Ann Page
Jim Jirkovsky
Debby Letham
Wiebe Lise
Lynette Thompson

Lora Schuster

Marketing Committee
Mary Ann Page – Chair
Paula Gatewood – Vice Chair
Todd Michael
Lesli Glen
Terie Clark
Sean Schembri

Finance Committee
Leslie Foxvog – Chair
Ken Johnson – Vice Chair
Paula Gatewood
Wiebe Lise
Megan Disselkoen
Lynette Thompson

Planning & Review Committee
Lynette Thompson – Chair
Tom Hodges – Vice Chair
Billy Ready
Todd Michael
Ken Johnson
Ray Burchett

Show Committee
Jim Jirkovsky – Chair
Billy Ready – Vice Chair
Ray Burchett
Paula Gatewood
Leslie Foxvog
Tom Hodges
Ken Johnson
Terie Clark
Lora Schuster

Trail Committee
Ray Burchett – Chair
Leslie Foxvog – Vice Chair
Jim Jirkovsky
Billy Ready
Sean Schembri
Lora Schuster

Executive Race Committee
Debby Letham
Ken Johnson
Dena Raggio

Regional Clubs/International Committee
Leslie Glen – Chair
Wiebe Lise – Vice Chair
International
David Johnson – Vice Chair
Regional Clubs
Leslie Foxvog
Debby Letham
Billy Ready
Mary Ann Page

Breeders Committee
Todd Michael – Chair
Sean Schembri – Vice Chair
Paula Gatewood
Megan Disselkoen
Lesli Glen
Tom Hodges
Terie Clark
Lynette Thompson


Appaloosa Youth Foundation
Kim Kvamme-Stanger, President
(208) 201-1953
(208) 522-2592
Diane Lindeborn
Iris Snyder
Jim Wild


Appaloosas Museum & Heritage Board
Michael Fredrickson, President
Craig Hatley, Vice President
Iola Hatley, Secretary
Lynette Thompson, Treasurer
Todd Kimsey
Juli Thorson
Michael Fredrickson
Steve Taylor, Ex Officer

Sale/SSA Committee
Sean Schembri – Chair
Todd Michael – Vice Chair
Ken Johnson
Tom Hodges
Megan Disselkoen
Terie Clark


Membership Committee
Terie Clark – Chair
Mary Ann Page – Vice Chair
Ray Burchett
David Johnson
Wiebe Lise
Sean Schembri

Non-Pro/Youth Committee
Tom Hodges-chair
Megan Disselkoen-Vice
Ken Johnson
Paula Gatewood
Lesli Glen
Debby Letham
Mary Ann Page
Lora Schuster
   
   



Judges
’ Advisory Committee

TERRITORY I
Zone A: Brent Woolery - Co-Chair
(303)906.1369
Buff197@aol.com

Zone B: Rob Meneely
(404) 405-6625
rsmeneely@msn.co

Zone C: Jeffrey L. Ray - Co-Chair
507-533-8357
rayshowhorses@earthlink.net


TERRITORY II
Zone A: Dennis Dean
(760) 961-0097
Dennis.Dean@tais.toshiba.com

Zone B: Kathryn Erickson
(719) 688-2314
kathrynerickson9@gmail.com

Zone C: Dee Dee Douglas
(314) 520.1191
DeeDeeDouglas70@gmail.com

TERRITORY III
Zone A: Kelly Hedges
(716) 532-5273
hedgesshowhorses@aol.com

Zone B: Jeff Lechner
(815) 477-4681
jefflechner33@yahoo.com

Zone C: Terry Sartain
(704) 791.0467
ksartain72@gmail.com




TERRITORY IV
Zone A: David Parlier
(940) 665-1404
parliersh@hotmail.com

Zone B: Cindy Chilton-Moore
(918) 637.1001
ropinghorse@aol.com

Zone C: John Edd Tabb
(615) 643-4325
jetabb22@aol.com




TERRITORY V
Zone A: Vacant

Zone B: Dan Whitehouse
336-838-5287
danwshh@embarqmail.com

Zone C: : Cheryl Ogle
(901) 827-1566
lcogle3@aol.com

TERRITORY VI
Zone A: Melissa Proulx

Zone B: Sandy Jirkovsky
(308) 237-3390
jbarstraining@charter.net

Zone C: Doug Mileham
Cell: (585) 409 7954
Home: (705) 639 2956
milehamshowhorses216@hotmail.com

 

^ Back to Top ^

Exhibitors/Show Advisory Committee

TERRITORY I
Zone A: Gail Smith
(702)282.7051
smithshowhorses@aol.com

Zone B: Curt Fuller
ftsappy@magiclink.com

Zone C: Doug Wermerskirchen
(612) 791-1996
roranch@msn.com

TERRITORY II
Zone A: Carol Dal Porto
(925) 625-4535

Zone B: Kristine Bowker
(505) 975-3567
kristine_bowker@me.com

Zone C: Megan Wagner Holtmeyer
megwagner2000@yahoo.com


TERRITORY III
Zone A: Sue Scobee
(816) 304-5558

Zone B: Tina Mahloch
(920) 588.7848
Tmm7608@gmail.com

Zone C: Brett Larsen
(712) 579.5079
blarsen57@gmail.com

 

TERRITORY IV
Zone A: Shane Christensen
(903) 328-4966
corey_chr@yahoo.com

Zone B: M. Jamie Jones
(405) 222-1169
jlboller@hotmail.com

Zone C: Carol Jones
(870) 540.7690, amacrescj@gmail.com

TERRITORY V
Zone A: Ashley Anthony
(863) 605-2020

Zone B: Virginia Williams
(419) 618-3043
Ae_girlus2000@yahoo.com

Zone C; Wendy McCain
(325) 815-0698

TERRITORY VI
Zone A: Dale Sullens
(979) 574-4633
dsshowhorses@yahoo.com

Zone B: Heather Runyan
(336) 399-6494
hlrshowhorses@aol.com


Zone C: Leola Carter
(207) 598-8778

^ Back to Top ^

Non-Pro Advisory Committee 

TERRITORY I
Zone A: Dawn Pellham
(503) 369.5106
llhodges@live.com

Zone B: Sorrel Burris—Secretary
(307) 273-5579
wyoappy@bvea.net

Zone C: Crystal Pitkin
(701) 226-5613
cdgandrud@yahoo.com



TERRITORY II
Zone A: Toni Dean
(760) 885-6561
deansranch@earthlink.net

Zone B: Kaitlin Bowen
(602) 315-6485
Kbowendc@yahoo.com

Zone C: Leslie Woolery
(303) 906-1379
buff197@aol.com

TERRITORY III
Zone A: Lynn Ogden - Vice Chair
(846) 567-3023
logden@comcast.net


Zone B: Chelsea Biel
(715 )897.3903

Zone C: Justine Gay Adden
(618) 410.1039
addenjr@madisontelo.com

TERRITORY IV
Zone A: Carla Peacock
(540) 840-1960
astrideapp@msn.com

Zone B: Lori Conger
(405) 626.6003
lorimina369@gmail.com


Zone C: Jim Hollis
(269) 214.6194
jhollis30@hotmail.com


TERRITORY V
Zone A: Tommy Ireland
(423) 756-4943
Bpchatt-tommy@comcast.net


Zone B: Tracy Harrell
(336) 498-6063
rec@northstate.net


Zone C: Kelly Engle Thompson
(937) 725-4562


TERRITORY VI
Zone A: Vacant

Zone B: Deborah Mignosi
(570) 688-6464
hickoryrun@epix.net

Zone C: Kate Perez
(413) 534-5731
Kperez105@gmail.com

^ Back to Top ^

Regional Club Advisory Committee 

TERRITORY I
Zone A: Dana McNaught
(503) 223-8025
danamcnaught@aol.com

Zone B: Lisa Feldner
(701) 214-3709
E-mail: feldner4@gmail.com

Zone C: Dorine Bennett
(605) 256-4983
E-Mail: dbennett@svtv.com

 

TERRITORY II
Zone A: Judith Gerardot
(209) 759-3012
Judy_Gerardot@westtool.com

Zone B: Kelly Potter
(602) 576-5881
info@pocodiabloranch.com

Zone C: Anne DeGraff
(303) 659.8514
spotsago@aol.com

TERRITORY III
Zone A: Alice J. Stewart
(308) 380-4082
jastew@cccusa.net

Zone B: Charlie Hall
(405) 787-9870
halltwo@aol.com


Zone C: Tina Mahloch
(920) 588.7848
tmm7806@gmail.com

TERRITORY IV
Zone A: Clayton Scoville
(281) 955-8560
cascoville2000@yahoo.com

Zone B: Vacant

Zone C Phyllis Kirby
(407) 509.5402
willtom@aol.com

TERRITORY V
Zone A: Beth Maher
(256) 527-2617
darlabmaher@gmail.com

Zone B: Dawn Lovern
770-788-3653
dawn.lovern@hotmail.com

Zone C: Dennis Dixon
(859) 824-6273
dixonapp@aol.com

TERRITORY VI
Zone A: Brian Amerine
(614) 371-6280
farmba@aol.com

Zone B: Eugene Nichols
(315) 689-3716 (Home)
(315) 702-7135 (Cell)
gnic45@hotmail.com

Zone C: Vacant

 

^ Back to Top ^

Distance Advisory Committee

Noell Devenny
Ph: (541) 610-4639
dsa_appynoey@live.com

Lucy Hess
Ph: (573) 808-2244
appalucie@aol.com

Cori Quevillon
Ph: (719) 371-3398
coriq@redgeckodesigns.com

Vicki Smith
Ph: (802) 759-3372
vtspotsrus@yahoo.com

Bill Wicklund
Ph: (580) 876-3726
appaloosa43@hotmail.com


^ Back to Top ^

Recreational Ride Advisory Committee

Skip Seifert
(717) 927-6480
skipaleta@aol.com

Robert Swick
(573) 433-0465
trailman@cablemo.net

Kirk Knowlton
Ph: (903) 436-2685
kirkfarrier@yahoo.com

Sylvia McCurry Johnson
(919) 606-8120
beaverrunfarm@yahoo.com


^ Back to Top ^

Marketing Advisory Committee


Wendy McCain
(612) 803-6548
wendy@xtremedesignproducts.com

Missy Millhouse
(651) 439-1007
mbrmillhouse@msn.com

Brian Raggio
Ph: 940-367-1584
bxraggio@aol.com

Noelle Schmidt
(973) 300-0541
cedarridgeacres@tellurian.net


Sandra Jirkovsky
(308) 237-3390
jbarstraining@charter.net

 

^ Back to Top ^

Breeders Advisory Committee

Jan Dobson
fvfarms@dtccom.net


Marilyn Feuerstein
(805) 227-4312
threecreeksranch@gmail.com


Gail Smith
(702) 282.7051
smithshowhorses@aol.com

Kim Anding
817.680.2359
andingacres@aol.com

Steve Dal Porto
dpranch@aol.com


Sue Schembri

(941) 322-1882
info@charolotranch.com


Noelle Schmidt
grncycle@optonline.net

Susan Drinkard
251.589.0923

Wendy McCain
wendy@xtremedesignproducts.com


Rebecca Hogan

817-597-6231
rmh1770@uwmail.com

Nancy Magnussen
Phone: (979) 575-0940 nancy@hopescreekranch.com

 

^ Back to Top ^

Sale Advisory Committee

Tony Vincent
(951) 533-5938
winningwaysranch@yahoo.com


Roberta Best
(269)214.0097
bestfarms@gmail.com

Eddie Buchannon

Brian Raggio
Ph: 940-367-1584
bxraggio@aol.com

 

 

^ Back to Top ^

International Advisory Committee

George Betancourt, Mexico
(210) 651-9403
georgebetancourt1@yahoo.com

Kevin Peatey , Australia
+61 419 740 877
kevinpeatey@hotkey.net.au


Marco Bertazzoni, Italy/USA
info@lapavarana.com

Mrs. Britta Schielke, Germany
0 6447 / 887 498
office@aphcg.com


Roland Poppe, Brazil
diretoria@paludo.com.br

Richard Gahimer
(305) 510-7176


^ Back to Top ^